OYUN Zeka Oyunları

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?

Akıl yürüterek, hızlı düşünerek, yaratıcılık katarak ve ipuçlarından faydalanarak çözülen sorulara akıl ve zeka oyunları adı verilir. Bu oyunlar, “eğlenerek öğrenme” ilkesine dayanır. Zihni açar, öğrenmeyi kolaylaştırır, çabuk öğrenmenin önünü açar ve aklı çalıştırır. Öğrenmeyi kolaylaştırması ve zihni açması sebebiyle özellikle çocukların zeka gelişimi için önemlidir.

Akıl Oyunları
Bu başlık Russel Crowe’un başrolünde oynadığı Akıl Oyunları filmini de hatırlatıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında olduğunu söyleyip dönelim konumuz olan akıl oyunlarına. Sudoku, Bölgesel Sudoku ve Sihirli Piramit en bilinen akıl oyunları. Peki diğer akıl oyunları neler?

ABC Bağlama: Oyun harfleri çiftleriyle eşleştirmek amacıyla oynanıyor. Noktalar ve harflerden oluşan kare zemin üzerinde oynanan oyunda; A harfi A ile Z harfi Z ile eşleştiriliyor. Harfleri biribirine bağlamanın kuralları bulunuyor. Bu kural yatay ve dikey çizgilerin kullanılması. Düşünmeye teşvik ediyor.

Patika: İsminden de anlaşılacağı üzere oyunda patika yol oluşturuluyor. Bu yol oluşturulurken yatay ve dikey çizgilerden yardım alınıyor. Tasarlama, analiz etme ve öngörme gibi zihinsel becerileri geliştiriyor.

Apartmanlar: Oyun “skyscrapers” adıyla da biliniyor. Oyunda her rakam kutulara sadece 1 kez yazılıyor. Rakamlarla apartmanların yüksekliği eşit olmalı. 3 sayısı 3 katlı apartman gibi.

Çit Çit Zeka Oyunu: Bulmaca kutularındaki sayılardan faydalanılarak kapalı çit oluşturuluyor. Fences ve slitherlink oyunun diğer isimleri.

İşlem Oyunları
İşlem oyunları öğrencilerin işlem yeteneklerinin gelişmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Kendoku: Oyunun mimarı matematik öğretmeni Tetsuya Miyamoto. Japon öğretmenin geliştirdiği yun KenKen adıyla da biliniyor. Oyunun kurallarına katkı sağlayan bir diğer isim de Zeka oyunları ve Sudoku alanında dünya şampiyonu olan Thomas Snyder.

İşlem Karalama: Dört işlemin kullanıldığı bu oyun İkara adıyla da biliniyor. Oyunda sadece 2 rakamı karalama hakkınız bulunuyor. 2 rakamı karalayarak işlem sonucunu bulmanız gerekiyor.

İşlem Karesi: Oyunda 1 ve 9 arasındaki rakamlar (her iki rakam da dahil olmak üzere) kullanıyor. Oyunda matematiksel işlem önceliğine dikkat etmek gerekiyor. Her rakam sadece bir kere yazılabiliyor.

Kakuro: Sayılardan oluşan bulmaca. Sudoku ve çengel bulmaca karışımı bir oyun.
Çarpmaca ve kapsül de işlem oyunları arasında yer alıyor.

Strateji Oyunları
Strateji oyunları kategorisinde bulunan oyunlar şöyle: Sayı Bulmaca, Çin Daması, Amerika Daması, Türk Daması, 4 x 4 Dama, Dokuz Taş, Üç Taş, Tic Tac Toe, Mangala türleri, Hex, Nim Nim, Tactix ve Tavşan ve Tazılar oyunu.

Tic Tac Teo: X ve O sembolleriyle oynanan oyun. Oyunculardan biri bir sembolü diğeri diğer sembolü kullanır. Amaç 3 aynı sembolü sıralamaktır. Bunu başaran oyunun kazananıdır. Sıralamada başarı yoksa oyun berabere bitmiş demektir.

Mangala: Mangalanın farklı türleri vardır. Türkiye’de Mangala Federasyonu bulunur. Lisanslı mangala oyuncusu ve mangala hakemi olmak mümkündür. Ayrıca federasyonun çalışmaları sonunda Türk Mangalası, Dokuz Kumalak ve Köçürme yani mangala oyun türleri UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Litesi’ne girmiştir.

Karma Zeka Oyunları
Şapka Soruları, Kibrit Oyunları, Kap Aktarma Oyunları, Go Problemleri ve Nehir Geçme oyunu da karma zeka oyunları kategorisinde bulunuyor.

Go Problemleri: Çin kökenli bir oyundur. İki kişiyle oynanır. Tahta zeminde oynandığı için satranç benzeridir. Oyunda küçük taşlar bulunur, genelde taşlar siyah ve beyaz tercih edilir. Rakibin en çok taşını alan oyunu kazanır. Ezbere dayanmaz, yaratıcılık ve strateji gerektirir.

Sözcük-Mantık Oyunları
Bu oyun kategorisinin en bilinen ve sıklıkla oynanan oyunu Anagramlar. Anagram harflerin yerini değiştirerek yeni anlamlı kelimeler oluşturmaktır. Anagramlar da beyin jimnastiğine katkı sağlayan kelime oyun türlerindendir. Anlama ve kavrama becerilerine katkısı büyüktür. Oyunla ilgili daha fazla bilgiyi “Anagram Nedir? Nasıl Oynanır?” başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

Diğer sözcük- mantık oyunları neler? Dört Değişkenli Mantık Oyunları, Kare Bulmacalar, Mantık Karesi, Sözcük Merdiveni, Üç Değişkenli Mantık Oyunları ve Yalancı Doğrucu Mantık Oyunları da sözcük-mantık oyunlarının türleri.

Mekanik Oyunlar
Bu kategoride en sevilen oyun tangram. Oyunda parçalar kullanılarak bütün oluşturulur. Çin menşeili bir oyundur. Oyunda parçalar farklı malzemelerden yapılabilir. Tek kişiyle oynanır ve kuralları oldukça basittir. Özellikle çocukların zihin gelişimi için önemlidir. Diğer oyunlara gelecek olursak: Pentomino, T Puzzle, Tetromino ve Üç Boyutlu Küp Sayma oyunları ve mekanik oyunlardan.

Cevap Yaz