Android YAZILIM

Android ‘de Emojiler

Artık kendinizi emojilerle ifade etmek her zamankinden daha kolay.

Yeni güncellemeyle bir emojinin ten rengini ve cinsiyet ifadesini tek dokunuşla değiştirebiliyorsunuz.

Büyük harfe dönüştürmek için her harfe uzun basmanız ve ardından küçük harf elde etmek için aynı işlemi yeniden yapmanız gerekseydi, yazmanın ne kadar zor olacağını bir düşünün. Bu acı verici, yavaş ve sinir bozucu olacaktır. Ancak yine de emojimizin rengini veya cinsiyet sunumunu değiştirmek istediğimizde, katlanmak zorunda kaldığımız şey tam olarak budur. “💪🏿💪🏾💪🏽💪🏼💪🏻” yazmak sanki günler sürüyormuş gibi gelebilir.

Android ‘de Emojiler

Çoğu emoji klavyesinde, uyumlu her emojinin tonunu ve cinsiyetini ayarlamak için 300’den fazla dokunuş gerekir. Ve kendinizi ifade etmeye ihtiyaç duyduğunuzda tekrar daha fazla dokunuş yapın çünkü tek bir emoji, kendinizi her zaman nasıl sunmaya özen gösterdiğinizi temsil etmez. Bu nedenle emojinizin cilt tonunu ve cinsiyetini tek bir dokunuşla değiştirmeyi kolaylaştırıyoruz: birini ayarlayın ve bu tercih klavyenizdeki tüm uyumlu emojilere uygulanacaktır. Bugün Android’de kullanıma sunulan Gboard’da deneyin.

 

Emojiler dil ve kimlik kadar akıcıdır
İnsanların emojileri nasıl kullandıklarını ve farklı varyasyonlar arasında sıklıkla nasıl geçiş yaptıklarını araştırdıktan sonra emojilerde cilt tonu ve cinsiyet ifadesi arasında geçiş yapmayı kolaylaştırdık. Beş emoji cilt tonunun kullanıcıları arasında dengelenen 2.000 katılımcıyla yakın zamanda yapılan bir Google araştırması, ten rengindeki emojiyi kullanabilmenin bir bağlantı, gurur ve temsil duygusu yarattığını buldu. Ancak çalışma katılımcıları emoji tonlarını kullanırken çok dikkatli olduklarını bildirdiler. Örneğin, yakın arkadaşlarımızla yaptığımız özel bir grup sohbetinde ten renginde bir emoji kullanma olasılığımız, yabancılarla dolu genel bir mesaj panosuna mesaj göndermekten çok daha fazladır. Kritik olarak, tonları kapatabilmek, onları ilk etapta kullanabilmek kadar önemlidir.

Ayrıca her zaman aynı üslup veya cinsiyet sunumuna bağlı kalmıyoruz. Ortalama olarak, katılımcıların %73’ü kendini temsil etmek için her seferinde aynı tonu seçtiğini belirtirken, %24’ü düzenli olarak iki ton arasında geçiş yapıyor. Bu genellikle en sık kullanılana bitişik bir renktir, ancak birçok kişi güneşten dolayı cilt tonlarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle veya etkileşimde bulundukları izleyicinin cilt tonlarına daha yakın uyum sağlamak için birden fazla ton kullandığını bildirmektedir.

Emoji cilt tonlarını kullanıp kullanmamamız genellikle durumla ilgilidir (örneğin işte vs. aileyle sohbet ederken), ancak insanlar bu emojileri diğer insanlara atıfta bulunmak için kullanmak konusunda da isteksizdir. Pek çok insan, bir başkasına, özellikle de yakın olmadığı birine bir ten rengi “empoze etmenin” kabalık olacağını düşünüyor. Bunlar gerçekten de kimliğin son derece kişisel bir ifadesidir.

Aynı şekilde, resmi bir e-posta 👍🏽 veya cilveli bir mesaj 🫶🏿 gönderirken de kelimelerimizi dikkatlice seçiyoruz, ten rengimizi veya cinsiyetimizi seçmek de değişkendir. İhtiyaç duyduğumuz emoji türüne ihtiyacımız olduğunda daha hızlı erişim sağlayarak klavyelerimiz ifade için zengin bir tuval haline geliyor. 🫴🏾✨💖

 

 

Cevap Yaz