DONANIM PC Donanım

Geçmişten Günümüze İşlemciler CPU

Merkezî işlem birimi ( Central Process Unit ya da CPU )

Dijital bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümüdür. Çalıştırılmakta olan yazılımın içinde bulunan komutları işler.

İlk işlemciler, belli işlemler için özel üretilen ve büyük olan parçalardı. Daha sonraları ise maliyeti çok yüksek olan bu üretim şeklinin yerini, gelişen teknoloji ile daha ufak olan ve tek işlev yerine çok işleve sahip olan üretimler almıştır. Bu dönemin başlaması, transistörlerin ve mini-bilgisayarların ortaya çıkışına dayanmaktadır. tümleşik devrelerin yayılmasıyla da hız kazanmıştır.

Günümüzde Intel’in en güçlü işlemci modellerinden olan Core i9 13900K, aynı zamanda en pahalı işlemci modelleri arasında bulunuyor. Esasında halihazırda i9 14900K piyasada bulunuyor ancak ısınma ve fiyat gibi sorunlar nedeniyle Core i9 13900K dünyanın en iyi işlemcisi unvanını koruyor.

Geçmişten Günümüze Intel İşlemciler

Modern CPU’nun tarihi

Genellikle dünyanın ilk ticari işlemcisi olarak bilinen ünlü Intel 4004 işlemciyle başlar. Anlaşılır bir şekilde, modern CPU ve Intel el ele gidiyor, çünkü Intel günümüzün modern CPU başarılarının büyük bir kısmından sorumlu.

Intel 4004

Intel 4004, 4 bitlik bir işlemciydi ve Japonya’nın Busicom şirketi ile Amerika’nın Intel’i arasındaki ortak bir projeydi. Tek çip olarak geliştirilen ilk CPU olan Intel 4004, silikon kapı teknolojisindeki büyük ilerlemeler sayesinde mümkün oldu ve bu da CPU performansını önceki işlemcilere göre beş kat artırmaya olanak sağladı. İlk kullanımı Busicom hesap makinesindeydi ve daha sonra bankalardaki vezne makineleri ve yazarkasalar gibi ürünlere de geldi. Dünya aynı zamanda Intel 4004’ün 1974’te mikroişlemci kontrollü Pinball oyunu biçiminde ilk oyun odaklı CPU’lardan biri olarak geldiğini görecekti.

Intel 8008

Intel 4004’ün piyasaya sürülmesinden sonra, çalışmalar hızla onun halefi olan Intel 8008’e kaydırıldı. 8008, 4004’e göre performansı şaşırtıcı olmayan bir şekilde iki katına çıkardı (bu nedenle sayı) ve dünyanın 16 KB belleğe sahip ilk 8 bit CPU’su olacaktı. . 8008’in hem Japonya’da hem de Amerika’da sınırlı kullanımı olsa da onun halefi olan Intel 8080, modern CPU’nun tarihi açısından çok daha fazlasını yapacaktır.

Intel 8080, yazar kasalar ve yazıcılar gibi birçok tüketici kullanımıyla ve aynı zamanda daha askeri temelli kullanım durumlarıyla da sıklıkla hatırlanıyor. 8080, kişisel bilgisayar sisteminin temeli olacağı kadar, seyir füzelerinde kullanılacak ilk CPU olarak kabul ediliyor. Yaygın kullanımı, Intel 8080’in dünya çapında çeşitli ürünlere büyük entegrasyon sağlayan CPU/mikroişlemci olarak hatırlanmasına yardımcı olacaktır.

8080’in devamı olan Intel 8086, Intel tarihindeki ilk x86 işlemci olacaktı ve IBM, performansından o kadar etkilendi ki onu ilk IBM ev bilgisayarına dahil etti.

Mos Technology 6502

Artık kullanılmayan Mos Technology markası tarafından 1970’lerde geliştirilen Mos Technology 6502, özellikle oyuncuysanız harika bir geçmişe sahip bir mikroişlemcidir. 1975’te piyasaya sürülmesinden sonra 6502, piyasadaki açık ara en ucuz CPU’ydu ve Intel’e bakıldığında bu kadar yakın bir karşılaştırma bile değildi. Aslında Intel 8080’in maliyetinin 1/6’sından daha düşük bir fiyata satıldı, bu önemli bir fark.

Mos Technology 6502’nin en iyi hatırlanacağı yer video oyunu endüstrisi üzerindeki etkisidir. Apple II , Atari 2600 , Commodore 65, Atari Lynx , BBC Micro ve hatta Nintendo Entertainment System gibi popüler konsollar, 6502’yi konsol tasarımına uyacak şekilde geliştirilmiş veya değiştirilmiş haliyle kullandı. Çip o kadar başarılı oldu ki, 1981 yılında Western Design Center olarak bilinen bir şirket tarafından 65C02 ile bir devamı tasarlandı ve yüz milyonlarca adetlik o kadar büyük bir üretim görüldü ki, bugün hala kullanılıyor.

Motorola 68000

1970’lerin potansiyel olarak son ve gerçekten dikkate değer çipi, Motorola tarafından geliştirildikten sonra 1979’da piyasaya sürülen Motorola 68000’dir. 32 bitlik bir çip olan 68000’in programlanması çok kolaydı ve bu nedenle, ilk Apple Macintosh gibi kişisel bilgisayarların yanı sıra Amiga ve Atari ST gibi video oyun sistemlerinde de kullanım dahil olmak üzere hızla yaygın bir şekilde benimsendi. Sega Genesis (Mega Drive) bile Motorola 68000 ile piyasaya sürüldü.

Intel 80386

1980’lerin şekillenmesine yardımcı olan en önemli işlemcilerden biri Intel 80386 idi, çünkü bu mikroişlemci 16 MB RAM ve 32 bit performans kapasitesine sahipti. Bu ek RAM tahsisi, CPU tarihinde çoklu görevlerin gerçeğe dönüştüğü bir dönüm noktasına işaret ediyor. Bir tarayıcı, elektronik tablo, not defteri ve daha fazlasını kullanarak birden fazla pencereyi aynı anda nasıl açık tutabileceğimizi düşünün. Her gün hafife aldığımız bir şey için teşekkür etmemiz gereken şey bu işlemcidir.

Bütün bunların nedeni Intel 80386 ve onun ilerlemeleridir. Ne yazık ki o zamanlar günümüzün mevcut işletim sistemi olan DOS çoklu görev sürecini kullanamıyordu ancak bugün hem Windows hem de macOS çoklu görevin temelini oluşturuyor.

 

Sonraki yıllarda sırasıyla gelişen işlemci cpu teknolojisinin gözdeleri şu şekildedir;

ARM1, Motorola 68020, Intel i386, Intel pentium, Intel Pentium II ve III, Intel Celeron, AMD AM386, AMD Athlon, Intel Core 2 Duo, Intel Atom, Intel Core i-Serisi ve AMD Zen.

Cevap Yaz