İnternet YAZILIM

İnternete Nasıl Bağlanırım?

İnternete Nasıl Bağlanırım?

Seçtiğiniz İnternet hizmetinin türü büyük ölçüde şunlara bağlı olacaktır:

Bölgenize hangi İnternet servis sağlayıcılarının (ISP’ler) hizmet verdiği ve sundukları hizmet türleri:

İşte bazı yaygın İnternet hizmeti türleri şunlardır;

Çevirmeli bağlantı: Bu genellikle en yavaş İnternet bağlantısı türüdür ve bölgenizde kullanılabilen tek hizmet olmadığı sürece muhtemelen bundan kaçınmalısınız. Çevirmeli İnternet, telefon hattınızı kullanır , dolayısıyla birden fazla telefon hattınız olmadığı sürece sabit hattınızı ve İnternet’i aynı anda kullanamazsınız.

DSL: DSL hizmeti geniş bant bağlantısı kullanır , bu da onu çevirmeli bağlantıdan çok daha hızlı hale getirir. DSL, İnternet’e bir telefon hattı aracılığıyla bağlanır ancak evinizde sabit hat bulunmasını gerektirmez. Çevirmeli bağlantının aksine, hem İnternet’i hem de telefon hattınızı aynı anda kullanabileceksiniz.

Kablo: Kablolu hizmet internete kablolu TV aracılığıyla bağlanır , ancak bu hizmeti almak için mutlaka kablolu TV’nizin olması gerekmez. Geniş bant bağlantısı kullanır ve hem çevirmeli hem de DSL servisinden daha hızlı olabilir; ancak yalnızca kablolu TV’nin mevcut olduğu yerlerde mevcuttur.

Uydu: Uydu bağlantısı geniş bant kullanır ancak kablo veya telefon hattı gerektirmez; Dünya yörüngesinde dönen uydular aracılığıyla internete bağlanır. Sonuç olarak dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılabilir, ancak bağlantı hava koşullarından etkilenebilir. Uydu bağlantıları da genellikle DSL veya kablodan daha yavaştır.

3G ve 4G: 3G ve 4G hizmeti en yaygın olarak cep telefonlarında kullanılır ve İSS’nizin ağı üzerinden kablosuz olarak bağlanır. Ancak bu tür bağlantılar her zaman DSL veya kablolu bağlantı kadar hızlı değildir. Ayrıca her ay kullanabileceğiniz veri miktarını da sınırlayacaklardır ; bu durum çoğu geniş bant planında geçerli değildir.

Çoğu İnternet servis sağlayıcısı, genellikle Mbps ( saniye başına megabit’in kısaltması ) cinsinden ölçülen, farklı İnternet hızlarına sahip çeşitli hizmet katmanları sunar. İnternet’i esas olarak e-posta ve sosyal ağ için kullanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey daha yavaş bir bağlantı (yaklaşık 2 ila 5 Mbps) olabilir. Ancak müzik indirmek veya video akışı yapmak istiyorsanız daha hızlı bir bağlantı (en az 5 Mbps veya daha yüksek) isteyeceksiniz.

Ayrıca kurulum ücretleri ve aylık ücretler dahil olmak üzere hizmetin maliyetini de göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Genel olarak konuşursak, bağlantı ne kadar hızlı olursa aylık ücret de o kadar pahalı olur.

 

Modem

Bilgisayarınızı aldıktan sonra, İnternet’e bağlanmak için pek fazla ek donanıma ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olan temel donanım parçası bir modemdir.

Seçtiğiniz İnternet erişim türü ihtiyacınız olan modem türünü belirleyecektir. Çevirmeli erişim bir telefon modemi kullanır, DSL hizmeti bir DSL modem kullanır, kablolu erişim kablolu modem kullanır ve uydu hizmeti bir uydu bağdaştırıcısı kullanır. Bir sözleşme imzaladığınızda, İSS’niz size genellikle bir ücret karşılığında bir modem verebilir; bu, doğru türde bir modem aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Ancak daha iyi veya daha ucuz bir modem almayı tercih ederseniz ayrı olarak satın almayı da seçebilirsiniz.

 

Yönlendirici

İnternete bağlanmak için mutlaka bir yönlendirici satın almanıza gerek yoktur. Ethernet kablosunu kullanarak bilgisayarınızı doğrudan modeme bağlamak mümkündür. Ayrıca birçok modem yerleşik bir yönlendirici içerir, böylece ekstra donanım satın almadan bir Wi-Fi ağı oluşturma seçeneğine sahip olursunuz.

 

İnternet bağlantınızı kurma

Bir İnternet servis sağlayıcısı seçtikten sonra çoğu sağlayıcı, bağlantıyı açmak için evinize bir teknisyen gönderecektir. Değilse, İnternet bağlantınızı kurmak için İSS’niz tarafından sağlanan veya modemle birlikte verilen talimatları kullanabilmeniz gerekir.

Her şeyi ayarladıktan sonra web tarayıcınızı açabilir ve İnternet’i kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet bağlantınızla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız İSS’nizin teknik destek numarasını arayabilirsiniz.

 

Ev ağı

Evde birden fazla bilgisayarınız varsa ve internete erişmek için hepsini kullanmak istiyorsanız, Wi-Fi ağı olarak da bilinen bir ev ağı oluşturmak isteyebilirsiniz. Ev ağında tüm cihazlarınız modeme bağlı olan yönlendiricinize bağlanır. Bu, ailenizdeki herkesin aynı anda interneti kullanabileceği anlamına gelir.

Yerleşik Wi-Fi bağlantısı olmayan bir bilgisayarı bağlamak istiyorsanız bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takılan bir Wi-Fi adaptörü satın alabilirsiniz.

 

Kablolu internet bağlantısı nasıl sağlanır?

Kablolu internet bağlantısı kurulum aşamaları, internet sağlayıcı cihaz ve işletim sistemine göre farklılık gösterebilir.

 • İnternet sağlayıcı ve bilgisayar arasındaki mesafe ölçülür, mesafeye uygun uzunlukta ethernet kablosu ayarlanır,
 • Bilgisayardaki RJ45 portuna, RJ45 ağ kablosu takılır,
 • RJ45 ağ kablosunun diğer ucu modemdeki LAN bağlantı noktasına takılır,
 • Fiziksel bağlantı işlemini tamamladıktan sonra masaüstündeki görev çubuğuna gelin,
 • Sinyal ikonu olan Ağ simgesine sağ simgesine sağ tıklayın ve Ağ ve İnternet Ayarları seçenekleriyle devam edin.
 • Devamında kullandığınız modem ve işletim sistemine göre yönlendirme ve adımları takip edin.
Kablosuz internet bağlantısı nasıl sağlanır?
 • Masaüstünde Görev çubuğuna gelin, sağ taraftaki simgeye tıklayın.
 • Devamında bağlanmak istediğiniz kablosuz ağa tıklayın,
 • Daha sonra bu ağa otomatik olarak bağlanmak istiyorsanız, uyarı kutucuğunu işaretleyin, Otomatik Bağlan deyin,
 • Wi-Fi şifrenizi girin ve tamam butonuna tıklayın. Bilgisayarınız artık parolanızı hatırlamalıdır.
 • Ardından Bağlan butonuna tıklayın ve kablosuz bağlantının keyfini çıkarın.

Cevap Yaz