Linux YAZILIM

Linux Tarihine Genel Bakış

Bilgisayar endüstrisinin şekillendiği yıllarda, ilk işletim sistemlerinden birine Unix adı verildi.

Ana bilgisayarlarda çok kullanıcılı bir sistem olarak çalışacak ve kullanıcıların bireysel terminaller aracılığıyla ona uzaktan bağlanacağı şekilde tasarlandı . Bu terminaller modern standartlara göre oldukça basitti: yalnızca bir klavye ve ekran, programları yerel olarak çalıştırma gücü yok. Bunun yerine yalnızca sunucuya tuş vuruşlarını gönderiyorlar ve aldıkları verileri ekranda gösteriyorlar.

Fare yoktu, gösterişli grafikler yoktu, renk seçeneği bile yoktu. Her şey metin olarak gönderildi ve metin olarak alındı. Açıkçası, bu nedenle, ana bilgisayarda çalışan herhangi bir programın çıktı olarak metin üretmesi ve metni girdi olarak kabul etmesi gerekiyordu.

Grafiklerle karşılaştırıldığında metin, kaynakları çok az kullanır. 1970’lerden kalma, çok yavaş ağ bağlantılarında (bugünün standartlarına göre) yüzlerce terminali çalıştıran makinelerde bile kullanıcılar programlarla hızlı ve verimli bir şekilde etkileşim kurabiliyordu.

Gereken tuş vuruşu sayısını azaltmak için komutlar da oldukça kısa tutuldu ve bu da insanların terminali kullanmasını daha da hızlandırdı. Bu hız ve verimlilik, bu metin arayüzünün bugün hala yaygın olarak kullanılmasının bir nedenidir.

Bir terminal aracılığıyla bir Unix ana bilgisayarına oturum açtığınızda, kullanıcılar hâlâ bir fare ve birkaç pencereyle gerçekleştirebileceğiniz türden dosya yönetimi görevlerini yönetmek zorundaydı.

Dosya oluşturmak, onları yeniden adlandırmak, alt dizinlere koymak veya diskte taşımak olsun, 70’lerdeki kullanıcılar her şeyi tamamen metinsel bir arayüzle yapabiliyordu.

Bu görevlerin her biri kendi programını veya komutunu gerektiriyordu:

  • biri dizinleri değiştirmek ( cd),
  • diğeri içeriklerini listelemek ( ls),
  • üçüncüsü dosyaları yeniden adlandırmak veya taşımak ( mv) vb.

    Bu programların her birinin yürütülmesini koordine etmek için kullanıcı, daha sonra diğerlerinden herhangi birini başlatmak için kullanılabilecek tek bir ana programa bağlanacaktır. Bilindiği üzere bu “kabuk” programı, kullanıcının komutlarını sararak, herhangi birine, verileri bir komuttan diğerine doğrudan aktarma yeteneği veya çok sayıda komutla çalışmak için özel joker karakterler kullanma yeteneği gibi ortak yetenekler sağlayabilir. benzer adlara sahip dosyaları aynı anda Kullanıcılar, karmaşık görevleri kolaylaştırmak amacıyla uzun kabuk komutları dizisini otomatikleştirmek için kullanılabilecek basit kod (“kabuk komut dosyaları” adı verilir) bile yazabilirler. Orijinal Unix kabuk programı kısa süre önce çağrıldı sh, ancak yıllar içinde genişletildi ve yerini aldı, bu nedenle modern bir Linux sisteminde büyük olasılıkla adlı bir kabuk kullanıyor olacaksınız bash. Hangi kabuğa sahip olduğunuz konusunda çok fazla endişelenmeyin; bu eğitimdeki içeriğin tamamı hemen hemen hepsi üzerinde çalışacaktır.

Linux bir nevi Unix’in soyundan gelmektedir. Linux’un çekirdek kısmı, Unix sistemine benzer şekilde davranacak şekilde tasarlanmıştır; öyle ki, eski kabukların ve diğer metin tabanlı programların çoğu, üzerinde oldukça mutlu bir şekilde çalışır.

Teorik olarak, 1970’lerin eski terminallerinden birini modern bir Linux kutusuna bağlayabilir ve bunun üzerinden kabuğa erişebilirsiniz. Ancak bu günlerde bir yazılım terminalini kullanmak çok daha yaygın: aynı eski Unix tarzı metin arayüzü, ancak grafik programlarınızın yanında bir pencerede çalışıyor. Bakalım bunu kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi görelim!

Cevap Yaz