ÇÖZÜMLER Linux YAZILIM

Linux Terminal Komutları Genel Bilgi

Ubuntu 18.04 sisteminde , ekranın sol üst köşesindeki Etkinlikler öğesine tıklayarak terminal için bir başlatıcı bulabilirsiniz ve ardından “terminal”, “komut”, “istem” veya “kabuk” kelimelerinin ilk birkaç harfini yazabilirsiniz. Evet, geliştiriciler başlatıcıyı en yaygın eşanlamlılarla ayarladılar, bu yüzden onu bulmakta sorun yaşamazsınız.

Linux’un diğer sürümlerinde veya Ubuntu’nun diğer sürümlerinde genellikle diğer uygulama başlatıcılarınızla aynı yerde bulunan bir terminal başlatıcı bulunur. Bir alt menüde gizlenmiş olabilir veya onu başlatıcınızın içinden aramanız gerekebilir, ancak muhtemelen orada bir yerlerde olacaktır.

Bir başlatıcı bulamıyorsanız veya terminali açmanın daha hızlı bir yolunu istiyorsanız, çoğu Linux sistemi başlatmak için aynı varsayılan klavye kısayolunu kullanır: Ctrl-Alt-T .

Terminalinizi nasıl başlatırsanız başlatın, aşağıdaki resimde olduğu gibi, üst kısmında tuhaf bir metin bulunan oldukça sıkıcı görünümlü bir pencereyle karşılaşmalısınız. Linux sisteminize bağlı olarak renkler aynı olmayabilir ve metin muhtemelen farklı bir şey söyleyecektir, ancak büyük (çoğunlukla boş) metin alanına sahip bir pencerenin genel düzeni benzer olmalıdır.

İlk komutumuzu çalıştıralım. Tuş vuruşlarınızın oraya gideceğinden emin olmak için fareyi pencerenin içine tıklayın, ardından çalıştırmak için Enter veya Return tuşuna basmadan önce aşağıdaki komutu tümü küçük harflerle yazın.

pwd/home/YOUR_USERNAME

Yazdırılmış bir dizin yolu (muhtemelen benzeri bir şey ) ve ardından o tuhaf metin parçasının başka bir kopyasını görmelisiniz .

Komutun gerçekte ne yaptığının ayrıntılarına girmeden önce burada anlaşılması gereken birkaç temel nokta var. Birincisi, bir komut yazdığınızda tek metinle aynı satırda görünmesidir. Bu metin, bilgisayarın bir komutu kabul etmeye hazır olduğunu size bildirmek için oradadır; bu, bilgisayarın sizi uyarma şeklidir. Aslında buna genellikle istem adı verilir ve bazen “bir bilgi istemi aç”, “bir komut istemi aç”, “bash isteminde” veya benzeri talimatlar görebilirsiniz. Bunların hepsi, bir kabuğa ulaşmak için bir terminal açmanızı istemenin farklı yollarıdır.

Eş anlamlılar konusunda, komut istemine bakmanın başka bir yolu da terminalde komutları yazdığınız bir satırın olduğunu söylemektir. İsterseniz bir komut satırı. Yine, bu eğitimin başlığında da dahil olmak üzere “komut satırından” bahsedildiğini görürseniz, bu, terminalde çalışan bir kabuktan bahsetmenin başka bir yoludur.

Anlaşılması gereken ikinci şey, bir komutu çalıştırdığınızda ürettiği herhangi bir çıktının genellikle doğrudan terminalde yazdırılacağı ve bittiğinde size başka bir komut gösterileceğidir. Bazı komutlar çok fazla metin çıktısı verebilir, bazıları ise sessizce çalışır ve hiçbir çıktı vermez. Bir komutu çalıştırdığınızda hemen başka bir komut istemi görüntülenirse paniğe kapılmayın; bu genellikle komutun başarılı olduğu anlamına gelir. 1970’lerdeki terminallerimizin yavaş ağ bağlantılarını düşünürseniz, o ilk programcılar, her şey yolunda giderse, hiçbir şey söylemeyerek birkaç baytlık değerli veri aktarımından tasarruf edebileceklerine karar verdiler.

Büyük/küçük harfin önemi
Komut satırına yazarken büyük/küçük harfe daha fazla dikkat edin. PWD Bunun yerine yazmak pwd bir hataya neden olur, ancak bazen yanlış durum, bir komutun çalışır gibi görünmesine, ancak beklediğinizi yapmamasına neden olabilir. Bir sonraki sayfada büyük/küçük harf durumuna biraz daha bakacağız ancak şimdilik aşağıdaki satırların tümünü tam olarak gösterilen durumda yazdığınızdan emin olun.

Konum duygusu

Şimdi komutun kendisine gelelim. ‘ baskı çalışma dizini’ninpwd kısaltmasıdır . _ Tek yaptığı, kabuğun mevcut çalışma dizinini yazdırmak. Peki çalışma dizini nedir ?

Anlaşılması gereken önemli bir kavram, kabuğun herhangi bir dosya işleminin gerçekleşeceği varsayılan konum kavramına sahip olmasıdır. Bu onun çalışma dizinidir. Yeni dosyalar veya dizinler oluşturmaya, mevcut dosyaları görüntülemeye ve hatta silmeye çalışırsanız, aksini belirten adımları atmadığınız sürece kabuk bunları mevcut çalışma dizininde aradığınızı varsayacaktır. Bu nedenle, herhangi bir zamanda kabuğun hangi dizinde olduğu konusunda fikir sahibi olmak oldukça önemlidir; sonuçta, dosyaları yanlış dizinden silmek felaketle sonuçlanabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, pwdkomut size mevcut çalışma dizininin tam olarak ne olduğunu söyleyecektir.

‘ Dizini değiştir’in cdkısaltması olan komutu kullanarak çalışma dizinini değiştirebilirsiniz . Aşağıdakileri yazmayı deneyin:

cd /
pwd

Dizin ayırıcının Windows veya DOS sistemlerinde alışık olabileceğiniz ters eğik çizgi değil, eğik çizgi (“/”) olduğunu unutmayın.

Artık çalışma dizininiz “/”. Windows arka planından geliyorsanız muhtemelen her sürücünün kendi harfine sahip olmasına alışıksınızdır; ana sabit sürücünüz genellikle “C:” olur. Unix benzeri sistemler sürücüleri bu şekilde bölmez. Bunun yerine tek bir birleşik dosya sistemine sahiptirler ve bireysel sürücüler, dosya sistemindeki en anlamlı konuma eklenebilir (“bağlanabilir”). Genellikle kök dizin olarak adlandırılan “/” dizini , bu birleşik dosya sisteminin temelidir. Oradan diğer her şey dallara ayrılarak bir dizinler ve alt dizinler ağacı oluşturur.

Çok fazla kök Dikkat: “/” dizini bazen kök
dizin olarak anılsa da “root” kelimesinin başka bir anlamı vardır. root aynı zamanda Unix’in ilk günlerinden beri süper kullanıcı için kullanılan isimdir. Süper kullanıcı, adından da anlaşılacağı gibi, normal bir kullanıcıdan daha fazla güce sahiptir, dolayısıyla kötü yazılmış bir komutla kolayca ortalığı kasıp kavurabilir. Bölüm 7’de süper kullanıcı hesabına daha fazla bakacağız. Şimdilik sadece şunu bilmeniz yeterli: “root” kelimesinin Linux dünyasında birden fazla anlamı var, dolayısıyla bağlam önemlidir.

Aşağıdaki komut, kök dizinden sizi “home” dizinine (“/” dizininin hemen alt dizini olan) taşıyacaktır:

cd home
pwd

Ana dizine gitmek için, bu durumda “/” dizinine geri dönmek için, dizini değiştirirken iki noktanın ( ) özel söz dizimini kullanın ( ile ..arasındaki boşluğa dikkat edin , DOS’tan farklı olarak yalnızca tek bir komut olarak yazamazsınız ):cd..cd..

cd ..
pwd

Kendi başına yazmak, cdana dizininize dönmenin hızlı bir kısayoludur:

cd
pwd

..Ayrıca birden fazla üst dizin düzeyinde yukarı doğru ilerlemeniz gerekiyorsa birden fazla kez kullanabilirsiniz :

cd ../..
pwd

Önceki örnekte dizinler arasında izlenecek yolu tanımladığımıza dikkat edin. Kullandığımız yol “çalışma dizininden başlayarak üst öğeye git / o yeni konumdan tekrar üst öğeye git” anlamına geliyor. Dolayısıyla, ana dizinimizden doğrudan “etc” dizinine (doğrudan dosya sisteminin kök dizinindedir) gitmek istiyorsak, şu yaklaşımı kullanabiliriz:

cd
pwd

cd ../../etc
pwd

Göreli ve mutlak yollar

Şu ana kadar incelediğimiz örneklerin çoğu göreceli yollar kullanıyor. Yani, varacağınız yer mevcut çalışma dizininize bağlıdır. cd“etc” klasörüne girmeyi deneyin . Zaten kök dizindeyseniz, bu iyi sonuç verecektir:

cd /
pwd
cd etc
pwd

Peki ya ana dizininizdeyseniz?

cd
pwd
cd etc
pwd

Daha sonuncusunu çalıştırmadan “Böyle bir dosya veya dizin yok” diyen bir hata göreceksiniz pwd. Dizin adını belirterek veya kullanarak dizini değiştirmenin, ..nereden başladığınıza bağlı olarak farklı etkileri olacaktır. Yol yalnızca çalışma dizininize göre anlamlıdır .

Ancak mutlak olan iki komut gördük . Mevcut çalışma dizininiz ne olursa olsun, aynı etkiye sahip olacaklardır. Birincisi, cddoğrudan ana dizininize gitmek için kendi başınıza koşmanızdır. İkincisi cd /kök dizine geçiş yaptığınız zamandır . Aslında eğik çizgiyle başlayan her yol mutlak yoldur. Bunu “kök dizine geçin, oradan rotayı takip edin” gibi düşünebilirsiniz. Bu bize etc, dosya sisteminde şu anda nerede olursak olalım, dizine geçmemiz için çok daha kolay bir yol sağlar :

cd
pwd
cd /etc
pwd

Ayrıca bize ana dizininize ve hatta içindeki klasörlere geri dönmemiz için başka bir yol sağlar. Diskin herhangi bir yerinden doğrudan “Masaüstü” klasörünüze gitmek istediğinizi varsayalım (büyük harf “D”ye dikkat edin). Aşağıdaki komutta USERNAME kısmını kendi kullanıcı adınızla değiştirmeniz gerekecektir ; whoamiemin değilseniz komut size kullanıcı adınızı hatırlatacaktır:

whoami
cd /home/USERNAME/Desktop
pwd

Mutlak yol görevi gören başka bir kullanışlı kısayol daha var. Gördüğünüz gibi yolunuzun başında “/” kullanmak “kök dizinden başlamak” anlamına geliyor. Yolunuzun başında tilde karakterini (“~”) kullanmak da benzer şekilde “ana dizinimden başlamak” anlamına gelir.

cd ~
pwd

cd ~/Desktop
pwd

Şimdi istemdeki bu tuhaf metin biraz anlamlı olabilir. Dosya sisteminde dolaşırken değiştiğini fark ettiniz mi? Bir Ubuntu sisteminde kullanıcı adınızı, bilgisayarınızın ağ adını ve mevcut çalışma dizinini gösterir. Ancak ana dizininizin içinde bir yerdeyseniz kısaltma olarak “~” kullanılacaktır. Dosya sisteminde biraz dolaşalım ve bunu yaparken gözümüzü istemde tutalım:

cd
cd /
cd ~/Desktop
cd /etc
cd /var/log
cd ..
cd

Şimdiye kadar dosya sisteminde dolaşmaktan sıkılmış olmalısınız, ancak bazı yeni klasörler ve dosyalar oluşturmaya ilerledikçe mutlak ve göreceli yolları iyi anlamak çok değerli olacaktır!

 

 

Cevap Yaz