FotoGrafik YAZILIM

Photoshop Arayüzünü Tanıma

Photoshop Arayüzünü Tanıma

Dosyaları açma
Çoğu zaman yeni bir boş resim oluşturmak yerine mevcut bir fotoğrafı açarak başlamak istersiniz. Photoshop, JPEG, PNG ve PSD (Photoshop belgesi) dosyaları da dahil olmak üzere mevcut görüntü dosyalarını açmanıza ve düzenlemenize olanak tanır.

1- Bir dosyayı açmak için Dosya > Aç’ı seçin.

2- Bir iletişim kutusu belirecektir. Bilgisayarınızda dosyayı bulup seçin ve ardından Aç’ı tıklayın.

Şu anda Photoshop’unuz açık değilse, bilgisayarınızda dosyayı bulup sağ tıklayıp Birlikte Aç > Adobe Photoshop’u seçerek dosyayı açabilirsiniz.

 

Araçlar ve diğer panellerle çalışma

Görüntüleri düzenlemek için farklı araçları seçeceğiniz Araçlar paneli, Photoshop’un en önemli özelliklerinden biridir. Bir araç seçtikten sonra onu geçerli dosyayla kullanabileceksiniz. İmleciniz o anda seçili olan aracı yansıtacak şekilde değişecektir.

Farklı bir araç seçmek için tıklayıp basılı da tutabilirsiniz. Örneğin, Elips Aracı , Çizgi Aracı ve Özel Şekil Aracı gibi farklı Şekil araçlarını seçmek için Dikdörtgen aracını tıklayıp basılı tutabilirsiniz.

 

Panelleri gösterme ve gizleme

Ayrıca çalışma alanındaki diğer paneller aracılığıyla geçerli dosyadaki bilgileri görüntüleyip değiştirebileceksiniz. Örneğin, belgenin katmanlarını Katmanlar panelinde görüntüleyebilirsiniz. Herhangi bir paneli göstermek veya gizlemek için Pencere menüsünü tıklayın, ardından istediğiniz paneli seçin (şu anda görünür olan paneller bir onay işaretiyle gösterilir). Aşağıdaki resimde Geçmiş panelini açmak için Pencere menüsünü kullanıyoruz.

Panelleri genişletmek veya daraltmak için çift oku kullanabilirsiniz . Bir paneli çalışma alanından çıkarmadan geçici olarak gizlemek istiyorsanız bu yararlı olabilir. Tüm etkin panelleri göstermek veya gizlemek için klavyenizdeki Sekme tuşuna da basabilirsiniz.

 

Hareketli paneller

Bir panelin konumunu değiştirmek istiyorsanız paneli tıklayıp çalışma alanının yeni bir bölümüne sürükleyerek taşıyabilirsiniz.

Ancak eğitimimizi takip etmeyi planlıyorsanız çoğu paneli şimdilik varsayılan konumda tutmanızı öneririz. Panelleri varsayılan konumlarına sıfırlamak için Pencere > Çalışma Alanı > Temelleri Sıfırla öğesini seçin. Bu işlemin, kullandığınız Photoshop sürümüne bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. Örneğin, Photoshop Elements’te Pencere > Panelleri Sıfırla seçeneğini seçeceksiniz.

Cevap Yaz