DONANIM Mobil Donanım

Tablet Bilgisayar Nedir?

Tablet bilgisayar ( tablet bilgisayar veya kısaca tablet olarak da bilinir) dizüstü bilgisayarın daha küçük ve akıllı telefonun daha büyük versiyonudur. Tüm tabletler, kullanıcıların dokunmatik komutları kullanarak cihazla etkileşime geçmesine ve harici bir klavye veya fareye ihtiyaç duymadan birçok uygulamaya kolayca erişmesine olanak tanıyan dokunmatik ekran ara yüzüne sahiptir.

Tablet Bilgisayarların Tarihi

Tablet bilgisayar fikri genellikle 1960’ların sonu ve 1970’lerin başında Dynabook fikrini ortaya atan Xerox’tan Alan Kay’e atfedilir. Ancak Dynabook aslında hiçbir zaman üretilmedi ve tablet PC’nin orijinal öncülü RAND Tablet’ti. Bu cihaz 1960’larda geliştirildi ve kullanıcıların daha büyük bir bilgisayara metin ve şekil girişi yapmasına olanak tanıyan GRAIL adı verilen bir el yazısı tanıma programını içeriyordu.

1987’de iki şirket tablet bilgisayarları piyasaya sürdü: Cambridge Computer (Z88) ve Linus Technologies (Write-Top). Z88, dahili bir disket sürücüsüne sahipti, girişi bir klavye aracılığıyla kabul ediyordu ve Write-Top’tan daha taşınabilirdi. Write-Top, girişi bir kalem aracılığıyla kabul ediyordu ve bu da onu bunu yapan ilk bilgi işlem cihazlarından biri haline getiriyor.

Yaygın olarak satılan ilk tablet bilgisayar, ilk kez 1993 yılında piyasaya sürülen ve kişisel dijital asistan olarak lanse edilen Apple Computer’ın Newton’uydu. Newton ticari bir başarı elde edemedi ve Apple 1998’de onu durdurdu.

Apple, Nisan 2010’da birinci nesil iPad’ini piyasaya sürerek tabletlerin mevcut popülaritesinin ateşlenmesinden büyük ölçüde sorumludur. O tarihten bu yana Apple , iPad Air , iPad Pro ve iPad Mini dahil olmak üzere bir dizi ilişkili cihaz geliştirdi. Apple’ın yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok bilgisayar şirketi de tablet üretiyor ve satıyor: Lenovo., Microsoft., Samsung . Asus, Acer, Google, Dell ve HP

 

 

Tablet Bilgisayar’ın Genel Özellikleri

Tablet PC’lerin en önemli özelliklerinden biri taşınabilirliktir. Tabletler dizüstü bilgisayarlardan daha küçük ve daha hafiftir, bu da kullanıcıların gerektiğinde onları taşımasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, tabletler ceplerde veya çantalarda (akıllı telefonlar gibi) taşınamayacak kadar büyüktür. Ayrıca tablet düşerse ekranı hasar görebilir, bu nedenle onu kaliteli bir taşıma çantasında saklamanız ve taşımanız önerilir.

Görüntülenebilirlik başka bir önemli özelliktir. Tabletler akıllı telefonlardan daha büyük olduğundan oyunlar veya fotoğraf düzenleme gibi grafik içeren uygulamalar da dahil olmak üzere daha yüksek görüntülenebilirlik gerektiren uygulamalar için daha uygundur . Kullanıcılar uygulamaya bağlı olarak 5 inç, 7 inç, 9 inç ve 10 inç tablet ekran boyutlarını seçebiliyor. Daha büyük tabletler (13 inç diyagonal ekran boyutu) da mevcuttur.

Tüm tabletler kapasitif bir dokunmatik ekran arayüzüne sahiptir ve kullanıcılara uygulamalara erişmek ve bunları kullanmak için kaydırma, kıstırma vb. gibi çeşitli “eylem” seçenekleri sunar. Ayrıca birçok cihaz, bir kalem veya dijital kalemden girişi kabul eder, sanal bir klavye sağlar ve bağlanabilir Kullanılabilirliği artırmak için harici bir QWERTY klavyeye veya fareye bağlayın.

Modern tabletler birden fazla bağlantı seçeneği sunar; bu da WiFi ve hücresel ağları kullanarak internete bağlanabilecekleri anlamına gelir . Web tarama yetenekleri, web tarayıcıları ve multimedya uygulamaları da tabletlerde yerleşik olarak bulunur.

Son olarak tablet PC’ler kullanıcının ihtiyacına ve uygulamasına bağlı olarak hem dikey hem de yatay modda kullanılabilmektedir. Cihaz, hareketi ve eğimi algılayabilen, ekranın kullanıcının ihtiyaçlarına göre otomatik olarak dönmesine ve modunu değiştirmesine olanak tanıyan, hareket algılama teknolojisine sahip bir ivmeölçer içerir.

Cevap Yaz