DONANIM Mobil Donanım

Telefonların Tarihi

Telefon, birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtıdır. Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi ve bu sinyallerin çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesinden sonra, bu defa da elektrik sinyallerinin yeniden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir.

İlk telefonlar, bir müşterinin ofisinden veya evinden diğer bir müşterinin bulunduğu yere doğrudan birbirine bağlanıyordu.

Radyo mühendisliğinin ilk aşamalarında elde taşınır bir mobil radyo telefon hizmeti öngörülmüştü. 1917’de Finli mucit Eric Tigerstedt , “çok ince karbon mikrofonlu, cep boyutunda katlanır telefon” için patent başvurusunda bulundu. Cep telefonlarının ilk öncülleri, gemilerden ve trenlerden gelen analog radyo iletişimini içeriyordu.

 

Telefonların Tarihi

İlk Pratik Cep Telefonu (1876)

Ses biliminin doğuşu, Alexander Graham Bell’in ilk telefonu icat etmesi ve 1876 yılının Mart ayında yeni ürününün patentini almasıyla gerçekleşti. Bell’in icadı olmadan, teknolojinin ve telekomünikasyonun bugün nerede olabileceğini kim bilebilir? Bell telefonu yarattığında sonunda herkesin hayatını değiştirecek bir şey yarattığını biliyordu. Ancak icadının halk için çok ilginç veya yararlı olduğu düşünülmedi. İnsanlar onun icadına pek ilgi duymamış gibi görünüyordu ama zamanla insanlar bu buluşun ne olduğunu ve her şeyi nasıl değiştireceğini anlamaya başlayacaklardı. Bu buluş teknoloji dünyasında tam bir devrimin fitilini ateşledi. İletişimi bugünkü noktaya getirdi. Onun ürünü, sonunda sabit hatlar ve sonunda cep telefonu baz istasyonları yaratan BellSouth telefon şirketini kuracaktı.

 

İlk El Cep Telefonu (1983)

Motorola DynaTAC 8000 X , insanların sabit hatlı bir telefondan daha uzun mesafeli aramalar yapmasına olanak tanıyan ilk el tipi cep telefonuydu. Arama yapmak için herhangi bir hat veya kablonun takılmasına gerek yoktu. İlk cep telefonu görüşmesi 1973 yılında Dr. Martin Cooper tarafından bu telefon kullanılarak yapıldı.

 

İlk Dokunmatik Ekranlı Telefon (1992)

IBM Simon, 1992 yılında piyasaya çıktığında türünün ilk örneğiydi. Bu telefon, bugünkü I-Phone’un 1992 versiyonuydu. Dokunmatik ekranı vardı, taşınabilirdi, hesap makinesi vardı, e-postası vardı ve ağlar üzerinde çalışabiliyordu. Temel olarak bu, birisinin ilk kez telefon şeklinde bir mobil bilgisayar yaratması olarak tanımlandı.

 

İlk Çevirmeli Telefon (1996)

1996 yılında Motorola tarafından yaratılan StarTAC , kapaklı telefonların tüm devrimini başlatan telefondu. Üniversite çağındaki veya daha yaşlı çoğu insanın, iPhone piyasaya sürülmeden önce hayatlarında muhtemelen bir tür kapaklı telefon vardı. Bu telefon, temelde kendi zamanındaki diğer telefonlarla aynı özelliklere sahipti; temel fark, boyut ve şekildi. Kapaklı telefon, boyutu ve hareket kabiliyetinin rahatlığı nedeniyle ortaya çıktıktan sonra çok popüler oldu.

 

iPhone 1 (2007)

Bugün çoğu insan muhtemelen iPhone 1’in piyasaya çıktığını hatırlıyordur . Başka hiçbir şeye benzemiyordu ve o kadar çok farklı yeteneğe ve özelliğe sahipti ki her yerdeki insanlar ona hayret ediyordu. Steve Jobs ve Apple, iPhone’u herhangi bir şekilde yeniden yaratmaya çalışan tüm rakipleri şaşkına çeviren bir icat yarattılar. Apple şirketi hızla büyüdü ve telefona dair genel algı/fikir tamamen değişti. Telefonlar sonsuza dek değişecek ve gelecek çok ilgi çekici hale gelecekti.

 

Google Cam (2013)

Google Glass, 2013 yılında Google tarafından tanıtılmış ancak çok fazla bilinen bir ürün olmamıştır. Çoğu kişi, onlara sorsanız muhtemelen Google camının tam olarak ne olduğunu söyleyemez. Google Glass temel olarak bir çift gözlüğün içine yerleştirilmiş bir telefondur. Teknoloji her şeyin nasıl çalıştığı açısından ilginç ama düşündüğünüzden daha basit. Google Glass gerçek anlamda bir telefon olmayabilir ancak kesinlikle foniğin geleceğine yönelik bir iz bırakıyor. Yaratıldığında buna benzer bir ürün yoktu ve bu buluşla birlikte telefonların geleceği her şey olabilir.

Cevap Yaz