Ms Office YAZILIM

Word’e Başlarken

Word’ü ilk kez açtığınızda Başlangıç ​​Ekranı görünecektir. Buradan yeni bir belge oluşturabilecek, bir şablon seçebilecek ve en son düzenlediğiniz belgelerinize erişebileceksiniz. Word arayüzüne erişmek için Başlangıç ​​Ekranında Boş belgeyi bulun ve seçin.

Word’ün tüm yeni sürümleri, Word’de ortak görevleri gerçekleştirmeye yönelik komutların yanı sıra Backstage görünümünü bulabileceğiniz Şerit ve Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nu içerir.

Şerit
Word, geleneksel menüler yerine sekmeli Şerit sistemini kullanır. Şerit, Word penceresinin üst kısmına yakın bir yerde bulabileceğiniz birden fazla sekme içerir.

Her sekme birkaç ilgili komut grubunu içerir . Örneğin, Giriş sekmesindeki Yazı Tipi grubu, belgenizdeki metni biçimlendirmeye yönelik komutları içerir.

Bazı grupların sağ alt köşesinde daha fazla seçenek için tıklayabileceğiniz küçük bir ok da bulunur.

Şeridi gösterme ve gizleme
Şeridin ekranda çok fazla yer kapladığını fark ederseniz onu gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Şerit’in sağ üst köşesindeki Şerit Görüntüleme Seçenekleri okunu tıklayın, ardından açılır menüden istediğiniz seçeneği seçin:

  • Şeridi Otomatik Gizle: Otomatik gizleme, belgenizi tam ekran modunda görüntüler ve Şeridi görünümden tamamen gizler. Şeridi göstermek için ekranın üst kısmındaki Şeridi Genişlet komutunu tıklayın.
  • Sekmeleri Göster: Bu seçenek, kullanılmadıklarında tüm komut gruplarını gizler, ancak sekmeler görünür kalır. Şeridi göstermek için bir sekmeye tıklamanız yeterlidir.
  • Sekmeleri ve Komutları Göster: Bu seçenek Şeridi büyütür. Tüm sekmeler ve komutlar görünür olacaktır. Bu seçenek, Word’ü ilk kez açtığınızda varsayılan olarak seçilidir.

Bana söyle özelliğini kullanma
İstediğiniz komutu bulmakta sorun yaşıyorsanız Bana Söyle özelliği yardımcı olabilir. Tıpkı normal bir arama çubuğu gibi çalışır. Aradığınız şeyi yazın; bir seçenekler listesi görünecektir. Daha sonra komutu Şeritte bulmanıza gerek kalmadan doğrudan menüden kullanabilirsiniz.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu
Şeridin hemen üzerinde yer alan Hızlı Erişim Araç Çubuğu, hangi sekme seçilirse seçilsin ortak komutlara erişmenizi sağlar. Varsayılan olarak Kaydet, Geri Al ve Yinele komutlarını gösterir, ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak başka komutlar da ekleyebilirsiniz.

Hızlı Erişim Araç Çubuğuna komut eklemek için:

1- Hızlı Erişim Araç Çubuğunun sağındaki açılır oku tıklayın.

2- Menüden eklemek istediğiniz komutu seçin.

3- Komut Hızlı Erişim Araç Çubuğuna eklenecektir.

Kural koyan
Cetvel belgenizin üstünde ve solunda bulunur . Belgenizi hassas bir şekilde ayarlamanızı kolaylaştırır . İsterseniz daha fazla ekran alanı oluşturmak için Cetveli gizleyebilirsiniz.

Cetveli göstermek veya gizlemek için:

1- Görünüm sekmesine tıklayın.

2- Cetveli göstermek veya gizlemek için Cetvel’in yanındaki onay kutusunu tıklayın.

 

Cevap Yaz