ÇÖZÜMLER iOS YAZILIM

Yavaş bir iPhone’u Hızlandırmanın Yöntemi

iPhone’unuzu hızlandırmak için ekran ayarlarınızı optimize edebilir, eski verileri ve gereksiz dosyaları temizleyebilir ve yazılımınızı güncelleyebilirsiniz. Tüm Apple aygıtlarınızdan en iyi performansı elde etmek için Mac’inizi de hızlandırdığınızdan emin olun.

İşte iPhone’unuzu daha hızlı hale getirmenin en iyi yolları: Yavaş bir iPhone’u Hızlandırmanın Yöntemi

 

1- Cihazınızı yeniden başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmak iPhone hızına yardımcı olabilir ve iPhone’unuzu daha hızlı hale getirebilir. Çoğu zaman, iPhone’unuzun hız sorunu, onu kapatıp tekrar açarak kolayca çözülebilir.

İşte iPhone’unuzu nasıl yeniden başlatacağınız:

 1. Telefonunuzun sağ tarafındaki yan düğmeyi basılı tutun .
 2. Kapatmak için slaytı yavaşça sağa kaydırın.

 

2- iOS güncellemelerini kontrol edin

En yeni iOS yazılımını yüklemek yavaş bir iPhone’u hızlandırmaya yardımcı olabilir. Yeni iOS güncellemeleri başlatıldığında, insanlar genellikle mevcut sürümlerindeki hız sorunlarını bildiriyor. Telefonunuzu güncellemek yalnızca iPhone’unuzu daha hızlı ve daha serin hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda yerleşik güvenliğinizi de güçlendirir.

iOS yazılım güncellemelerini şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın. Genel > Yazılım Güncelleme‘ye dokunun, ardından iOS güncellemeleri kontrol ederken bekleyin.

2. iPhone’unuzu en son iOS sürümüne güncellemek için İndir ve Yükle‘ye dokunun , ardından kurulumu tamamlamak için şifre talimatlarını izleyin.

 

3- Uygulama güncellemelerini kontrol edin

Tüm uygulamalara en son güvenlik yamalarını yüklemek, iPhone’unuzu güvenli ve hızlı tutmanıza yardımcı olacaktır. iPhone’da otomatik uygulama güncellemelerini etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın, App Store’a dokunun ve Uygulama Güncellemeleri’nin açık olduğundan emin olun. Artık güncelleme gerektiren uygulamalar otomatik olarak yüklenecektir.

 

4- Konum hizmetlerini kapatın

Birçok uygulamanın çalışması için konum hizmetlerine ihtiyacı vardır. Uygulama sizi bulamazsa Google Haritalar sizi evinize götüremez. Araç paylaşımı uygulamaları, GPS koordinatları olmadan bir sürüşü gerçek zamanlı olarak takip edemez. Ancak bu konum hizmetlerinin sürekli çalışmasına gerek yoktur. ve iOS’un en son sürümleri, iPhone’unuzun kaynaklarını otomatik olarak yönetme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor

Ancak iPhone’unuz gerçekten yavaşsa konum izinlerinizi gözden geçirin. Hangi uygulamaların konum servislerini kullandığını, hangi uygulamaların tamamen kapatılabileceğini ve hangi uygulamaların konum servislerini yalnızca siz uygulamayı kullanırken kullanması gerektiğini hızlı bir şekilde kontrol edin.

Konum hizmetlerini nasıl kapatacağınız veya düzenleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  1. Ayarlar uygulamasını açın . Gizlilik ve Güvenlik > Konum Servisleri‘ne dokunun

2. Konum Hizmetlerini tamamen mi yoksa yalnızca bazı uygulamalar için mi kapatmak istediğinize karar verin .

 • Konum Servislerini tüm uygulamalar için kapatmak için Konum Servisleri seçeneğini yeşilden griye değiştirin.
 • Belirli uygulamalar için Konum Servislerini kapatmak üzere ilgili uygulamayı bulun ve izinleri ayarlamak için adına dokunun. Asla, Bir Dahaki Seferde Veya Paylaştığımda Sor ve Uygulamayı Kullanırken Sor arasında seçim yapın.

 

5- Düşük güç modunu devre dışı bırakın

iPhone’un düşük güç modu pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olsa da iPhone’unuzu yavaşlatabilir. Telefonunuz şarj edildikten sonra iPhone’unuzun daha hızlı çalışmasını sağlamak için düşük güç modunu devre dışı bırakmak güvenlidir.

iPhone’da düşük güç modunu devre dışı bırakmak için Ayarlar uygulamasını açın, Pil‘e dokunun ve ardından Düşük Güç Modu‘nu kapatın.

 

6- Otomatik iCloud yedeklemesini devre dışı bırakın

iPhone’unuzu düzenli olarak yedeklemeniz önemli olsa da, cihazınız büyük miktarda veriyi otomatik olarak iCloud’a yüklediğinde, uygun olmayan bir anda telefonunuzu yavaşlatabilir. İCloud yedeklemesini manuel olarak ayarlayarak bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini seçebilirsiniz, böylece işlem gücünüzün aniden azalmasını önleyebilirsiniz.

Otomatik iCloud yedeklemesini devre dışı bırakmak için Ayarlar > iCloud > Yedekleme‘ye gidin ve yedekleme modunu ” Otomatik ” yerine ” Manuel ” olarak değiştirin.

 

7- İnternet bağlantınızı kontrol edin

“iPhone’um yavaş çalışıyor” çoğu zaman “iPhone’umdaki internet yavaş çalışıyor” anlamına gelir. Çoğu durumda yavaş internet iPhone’unuzla ilgili bir sorun değildir. Wi-Fi ağınızın ve mobil veri bağlantınızın çalıştığını kontrol ederek iPhone’unuzun internetini daha hızlı hale getirebilirsiniz.

 

8- Kararlı bir bağlantı edinin

Wi-Fi bağlantınız güçlü değilse internet hızınızda anında bir düşüş göreceksiniz. Wi-Fi simgenizin tam güçlü bir bağlantıyı gösterdiğinden emin olun. Değilse, Wi-Fi’nizi kapatıp tekrar açmayı deneyin. Bu işe yaramazsa yönlendiricinize yaklaşın, yönlendiricinizi yeniden başlatın veya mobil verilere geçin.

 

9- Ağ ayarlarınızı sıfırlayın

iPhone’unuzun ağ ayarlarını sıfırlamak, ona daha hızlı bir internet bağlantısıyla yeni bir başlangıç ​​sağlayabilir. İşiniz bittiğinde Wi-Fi şifrenizi yeniden girmeniz gerekecek ancak bu, iPhone’unuzu hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

iPhone ağ ayarlarınızı şu şekilde yeniden başlatabilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın . Genel > iPhone’u aktarın veya sıfırlayın‘a dokunun .
 2. Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun ve istendiğinde PIN’inizi girin.

İnternet bağlantınızı düzeltirken aynı zamanda iPhone’unuzdan arama ve tarayıcı geçmişinizi temizleyebilir , çerezleri silerek yer açabilir ve gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

 

10- Hareket ayarlarını ve ekran parlaklığını azaltın

Parlak, hareketli bir ekran telefonunuzun kaynaklarının çoğunu kullanır ve iPhone’unuzun yavaşlamasının nedeni bu olabilir. Ekranınızın parlaklığında ve hareket efektlerinde yapılacak küçük bir ayarlama, yavaşlayan bir iPhone’u hızlandırabilir. Hareket ayarlarının azaltılmasının, otomatik oynatılan videoları ve bazı uygulamalardaki kullanıcı arayüzü deneyimini etkileyeceğini unutmayın.

iPhone’da hareket ayarlarını nasıl azaltacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar uygulamasını açın . Erişilebilirlik > Hareket‘e dokunun .
 2. İlgili sekmeyi yeşilden griye değiştirerek ayarlamak istediğiniz hareket türlerini seçin .

iPhone’da ekran parlaklığı ayarlarını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Ekran ve Parlaklık‘a dokunun . Kaydırma çubuğunu kullanarak ekran parlaklığını azaltın (aynı şekilde ekran parlaklığını da güçlendirebilirsiniz). Doğal ışık daha az olduğunda parlaklığı otomatik olarak azaltmak için Night Shift‘i (gece ışığını) açın ve iOS temasını daha karanlık tutmak için Karanlık modunu kullanın.

 

11- Fabrika ayarlarına geri yükleme

Yavaş olduğu için iPhone’unuzu fabrika ayarlarına geri yüklemek son çare olmalıdır, çünkü iPhone’unuzdaki tüm verileri siler. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan önce saklamak istediğiniz verileri iCloud’unuza, bilgisayarınıza veya harici sabit sürücünüze yedekleyin .

iPhone’unuzda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar uygulamasını açın . Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla‘ya dokunun.
 2. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil > Devam Et‘i seçin . iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanın geri döndürülemez olduğunu unutmayın.

 

12- Aşırı sıcaklıklardan kaçının

Aşırı sıcaklıklar, iPhone’unuzun dahili bileşenlerinin daha az verimli çalışmasına, telefonunuzun yavaşlamasına, pil ömrünün azalmasına ve potansiyel olarak tamamen kapanmasına neden olabilir. Optimum performans için iPhone’unuzun çok ısınmasına veya çok soğumasına izin vermeyin; bu, telefonunuzu plajda doğrudan güneş ışığı altında veya kayak gezisinde sıfırın altındaki sıcaklıklarda bırakmak için de aynı şekilde geçerlidir.

 

12- Diğer hususlar

iPhone’umu nasıl temizleyebilirim?
Tıpkı gereksiz dosyaları silerek veya PC’nizdeki gereksiz uygulamalardan kurtularak Mac’inizi temizlediğiniz gibi, bloatware’leri kaldırarak, diğer istenmeyen uygulamaları kaldırarak , tarayıcı çerezlerini silerek ve tarayıcınızın önbelleğini temizleyerek iPhone’unuzu temizleyebilirsiniz .

iPhone’umda ne kadar depolama alanım var?
iPhone’unuzda sahip olduğunuz depolama alanı miktarı, sahip olduğunuz modele ve belirli bir modele bağlıdır. iPhone 6 gibi daha eski cihazlarda genellikle yalnızca 32 GB bulunurken daha yeni modeller genellikle 64 veya 128 GB ile gelir. En yeni iPhone’lar, eğer fazladan ödeme yapmaya hazırsanız, oynamak için 256 veya 512 GB bile sunuyor.

Cihazınızın ne kadar depolama alanına sahip olduğunu kontrol etmek için Ayarlar > Genel > iPhone Depolama Alanı’na gidin ve ekranın üst kısmına bakarak toplam kapasitenizi ve kullanmakta olduğunuz miktarı görün.

iPhone’umun performansını nasıl kontrol ederim?
AnTuTu veya Geekbench gibi üçüncü taraf kıyaslama araçları, iPhone’unuzun mevcut performansını ölçmenize olanak tanıyarak telefonunuzu yavaşlatan veya aşırı ısınmasına neden olabilecek belirli sorunları belirlemenize yardımcı olur .

Apple hala telefonları yavaşlatıyor mu?
Bazı inatçı akıllı telefon pil efsanelerinin aksine , Apple’ın iPhone’ları yaşlandıkça kasıtlı olarak yavaşlattığı doğrudur. Şirketin mantığı, pilin zamanla azalması nedeniyle beklenmedik kapanmaları önlemek için performansın düzenlenmesinin gerekli olmasıdır. Bu durum iPhone 6, 6S, SE ve 7 modellerinin yanı sıra iOS 12.1 veya üstünü çalıştıran iPhone 8, X ve XS modellerini de etkilemeye devam ediyor.

Cevap Yaz